تبدیل ارزش‌ها به ضد ارزش در مکتب اشو

اوشو یکی از مدعیان معنوی در روزگار ماست که به ستیز با خانواده برخواسته است. او فرزند آوری را به لوله‌های آزمایشگاه واگذارده و پیشنهاد عمومی‌سازی تلقیح مصنوعی را ارائه داده است. اشو برای دست‌یابی به تنوع لذت جنسی، از بهره‌های زندگی خانوادگی دست کشیده و تشکیل خانواده را فقط در روابط جنسی  می‌بیند.

جمن نیوز؛ شبه جنبش‌های معنوی گاهی در تعارض با طبیعت انسانی قرار می‌گیرند. انسان طبیعتاً در کنار جنس مخالف آرامش می‌گیرد و با تشکیل خانواده علاقه به روابطی پایدار و آرامشی قابل اعتماد را دنبال می‌کند. همچنین لذت فرزند آوری و فرزند پروری در خانواده تجربه می‌شود و خانواده را به کانون شور و امید و عشق و شادی تبدیل می‌کند.

اوشو یکی از مدعیان معنوی در روزگار ماست که به ستیز با خانواده برخواسته است. او فرزند آوری را به لوله‌های آزمایشگاه واگذارده و پیشنهاد عمومی‌سازی تلقیح مصنوعی را ارائه داده است. اشو برای دست‌یابی به تنوع لذت جنسی، از بهره‌های زندگی خانوادگی دست کشیده و تشکیل خانواده را فقط در روابط جنسی  می‌بیند.

او می‌گوید: «تلقیح مصنوعى»، تنها شیوه علمى براى داشتن بهترین اولاد است. ما باید این اندیشه کهنه را از سرمان بیرون کنیم که می‌گوید: من پدر هستم”. ما باید این اندیشه را خلق کنیم که «من، بهترین فرزند را انتخاب کرده‌ام» به این طریق، باید ارزش‌ها را دگرگون کرد. تو دیگر نباید نگران باشى که چه کسى اسپرم و چه کسى زهدان خود را براى پرورش جنین در اختیار قرار می‌دهد». به این ترتیب، «چون کودک از طریق آمیزش جنسى به عمل نمی‌آید، آمیزش جنسى به صورت کام‌جویی و لذتى محض درمی‌آید و دیگر هیچ مسئولیت یا خطرى با آن همراه نیست».

وی خانواده را که اصلی‌ترین نهاد بشری در جوامع مختلف است زیر سؤال برده و معتقد است:« باید شکل‌های جدیدی از زندگی گروهی پدید آید. من برای پرهیز از تداخل واژه‌ها، اسم آن‌ها را «اجتماع» یا «جامعه» نمی‌گذارم،‌ بلکه زندگی گروهی جدید را «کمون» می‌خوانم.

اشو می‌گوید:«همین که این هسته(خانواده)‌ از میان برداشته شود،‌ قسمت اعظم بیماری‌های روانی و جنون سیاسی نیز از میان خواهد رفت. بنابراین در مدل کمون،‌خانواده جایی ندارد. مفهوم ضمنی این نکته روشن است: در کمون از ازدواج خبری نیست».

نکته جالب توجه این که آن چه اشو در جملات بالا از آن دفاع می‌کند، همان ایده‌ای است که تحت نام «کمون» توسط کمونیست‌ها تبلیغ می‌شد و آن چه در نظام کمونیستى به شکست انجامید از سوی اشو تبلیغ می‌گردد.

اشو پیش نهاد داده بود که مردم در کمون‌هایی بین ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ نفری زندگی کنند. او در ایالت اورگون در آمریکا نمونه‌ای از این کمون را راه‌اندازی کرد. این وضعیت چنان برای مردم ناخوشایند بود که با اعتراض مردم آن منطقه روبرو شود و به اخراج اشو از آمریکا منتهی شد.

شایان‌ذکر است، رویکردهای متفاوت و باز اشو در پایان دههٔ ۱۹۶۰ در رابطه با میل جنسی در انسان‌ها سبب شد به او لقب «سکس گورو» در هند و پس از آن در روزنامه‌های سراسر جهان داده شود.

بیش از شش‌صد عنوان کتاب از اشو به جا مانده که معمولاً گردآوری سخنرانی‌های او در جمع مریدانش بوده است. در این میان بیش از ۱۰۰ عنوان از کتاب‌هایش به فارسی ترجمه شده که برخی از آن‌ها در گذشته با مجوز انتشار یافته بود. اکنون بسیاری از این کتاب‌ها به صورت آزاد در فضای مجازی عرضه می‌شود. برخی از سخنان او به صورت کلمات قصار به سر زبان‌ها افتاده است.

نظر دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
Please enter your name here