سوءاستفاده سرمایه‌داری مدرن از معنویت‌گرایی

«تسهیلگری معنویت بدون دین و جریان‌های موجود در دل آن همچون تفکر نوین، مسئله‌ای منحصر در تحلیل‌های برخاسته از نگاه اسلامی نبوده و توجه پژوهشگران حوزه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی در نقاط دیگر دنیا را نیز به خود معطوف کرده‌است.

به گزارش جمن نیوز؛ «تسهیلگری معنویت بدون دین و جریان‌های موجود در دل آن همچون تفکر نوین، مسئله‌ای منحصر در تحلیل‌های برخاسته از نگاه اسلامی نبوده و توجه پژوهشگران حوزه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی در نقاط دیگر دنیا را نیز به خود معطوف کرده‌است.

نمونه هایی از تلاش‌های علمی برخی محققان غیر اسلامی در این راستا می‌توان به کتاب «فروش معنویت؛غلبه خاموش معنویت بر دین»، اثر «ریچارد کینگ و جِرِمی کارِت» است. نویسندگان این اثر، با دقتی موشکافانه به تحلیل ابعاد سوءاستفاده سرمایه‌داری مدرن از معنویت‌گرایی بدون دین پرداخته‌اند.

نمونه دیگر، کتاب «روانشناسی عمومی چند ملیتی و صنعت جهانی خودیاری»، نوشته جمعی از پژوهشگران است. نویسندگان در این کتاب به تحلیل چگونگی توسعه جهانی‌سازی به سبک آمریکایی از طریق ترویج کتاب‌های «خودیاری» اشاره و آن را ابزاری نرم در جهت تغییر رژیم‌های سیاسی کشورهای مختلف با اهداف و ارزش‌های آمریکایی، ارزیابی می‌کنند. آنان در این پژوهش، خود تنها به مباحث تئوریک اکتفا نکرده و با انجام تحقیقات میدانی در برخی کشورها همچون چین، آلمان، مکزیک، انگلیس و …، شواهدی را برای تحلیل خود ارائه کرده‌اند.»(۱)

۱.سلطه مقدس؛ معنویت در خدمت سلطه، فصلنامه روشنا، شماره ۸۴.

نظر دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
Please enter your name here