معرفی کتاب؛ گرایش به عرفان های کاذب

کتاب گرایش به عرفان‌های کاذب با اعلام راهکارهایی از جمله آموزش معارف دینی، تقویت ایمان و مهارت‌آموزی فرد در رد این‌گونه عرفان‌ها، از نفوذ و آسیب‌هایی که از طریق این عرفان‌ها متوجه فرد ـ خانواده و جامعه می‌شود سخن گفته کنترل و درمان را راهی برای مقابله می داند.

به گزارش جمن نیوز؛ کتاب گرایش به عرفان‌های کاذب تألیف معصومه استودان است و به همت دفتر نشر معارف منتشر شده است. این اثر در واقع حاصل پایان نامه نویسنده است که سال ۹۳ در دانشگاه معارف برگزار شده است.

 این اثر درباره عرفان حقیقی و کاذب است و اینکه چرا عرفان‌های کاذب پدید می‌آیند، صحبت به میان می‌آورد. مؤلف با بیان این‌که برای شناخت عرفان‌های کاذب ابتدا باید عرفان حقیقی را شناخت با بیان فطری بودن گرایش انسان به عرفان، راه‌های نفوذ عرفان‌های کاذب را نشریات، مجلات فضای مجازی و … می‌داند.

 کتاب «گرایش به عرفان‌های کاذب» که از شش فصل در ۱۹۲ صفحه تشکیل گردیده می‌کوشد تا در تحقق این مهم، اثرگذار باشد لذا فصل اول را به کلیات بحث اعم از بیان مسئله، اهداف تحقیق، اهمیت موضوع، سوالات اصلی و فرعی، فرضیه‌ها، پیشینه‌ها و تعریف مفاهیم اختصاص داده است.

 فصل دوم و سوم، عرفان و عارفان حقیقی و کاذب و شاخصه‌های آن‌ها را معرفی می‌کند. فصل چهارم، عوامل درونی گرایش به عرفان‌های کاذب را بررسی و فصل پنجم، به تبیین مهمترین عوامل بیرونی گرایش می‌پردازد. فصل ششم، راه‌کارهای پیشگیری از نفوذ چنین تفکرات بی پایه‌ای را بررسی می‌کند.

 مؤلف عواملی که باعث می‌شود فرد به عرفان‌های کاذب گرایش پیدا کند را برشمرده و اهداف عرفان‌های کاذب را ضربه زدن به امنیت ملی و مذهبی فرد می داند و معتقد است با پیشرفت این اهداف فرد دیگر نسبت به سرنوشت خویش و جامعه هیچ اعتنایی نمی‌کند.

 این اثر با اعلام راهکارهایی از جمله آموزش معارف دینی، تقویت ایمان و مهارت‌آموزی فرد در رد این‌گونه عرفان‌ها، از نفوذ و آسیب‌هایی که از طریق این عرفان‌ها متوجه فرد ـ خانواده و جامعه می‌شود سخن گفته کنترل و درمان را راهی برای مقابله می داند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
Please enter your name here