معنویت لیبرال سرمایه داری با انقلاب عرفانی امام چه کار دارد؟

رسا ـ معنویتی مطلوب نظام لیبرال سرمایه کدام معنویت است؟

هسته پیش برنده معنویتی که نظام لیبرال سرمایه داری غرب را تأیید می کند جریانی است به نام تفکر نوین.   این جریان آمیزه ای است از کابالا، هندوئیسم نوین و جریان های نوین مسیحیت پروتستان به نام مسیحیت متعالی است. این جریان در ابتدا بر بحث درمان از طریق ذهن متمرکز بودند. خانم مری بیکر ادی جزء رهبران اولیه آنهاست. جریان هایی مثل کریستین ساینس یا علم مسیحی، کلیسای وحدت یا کلیسای علم دینی از آن منشعب شده اند.

رسا ـ آیا تفکر نوین شاخ و برگ دارد؟‌ در صورت وجود، کدامیک از آنان در ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؟

یکی از آموزه های اصلی تفکر نوین «قانون جذب» است. این قانون اولین بار اواخر قرن ۱۹ مطرح شد. در دوران رکود بزرگ اقتصادی آمریکا ناپلئون هیل کتابی می نویسد به نام «بیندیشید و ثروتمند شوید»؛ یعنی شخص می تواند با قدرت فکر پولدار شود. این جریان یک دوران افولی را طی می کند  تا به سال ۲۰۰۶ می رسد که مستندی به نام «راز» ساخته می شود و چند ماه بعداز آن کتابی با همین نام نوشته می شود. مسأله اصلی این فیلم و کتاب آن است که راز تمام موفقیت ها و موفقان عالم از ابتدای خلقت همین قانون جذب بوده است! و اینها چون به این قانون عمل می کردند  توانستند موفق باشند.

رسا ـ آیا دین اسلام به بحث تفکر مثبت اشاره ندارد؟ چرا این قانون مورد تایید نیست؟

قانون جذب به طور خلاصه این است که شما به هرچیزی فکر و تجسم کنید همان در عالم خارج به سمت شما جذب می شود و برخی می گویند خلق می شود. در مرحله اول این گونه توصیف می کنند که شما به چیزهای مثبت فکر کنید تا حوادث و اتفاقات و موفقیت های مثبت را  بتوانید در زندگی تان جذب کنید. تا اینجا خیلی شاید مشکلی نداشته باشد. اما این بحثی که در قانون جذب به نحو مطلق ذکر می‌شود که شما به هرچه فکر کنید همان جذب می‌شود و با مشکلات اعتقادی همراه است. تفکرنوینی‌ها مستقیماً می‌گویند که خداوند هم مخلوق ذهن ماست و خداوند را خود ما ایجاد کرده ایم، پس هرچه در این عالم هست فقط شما هستید و این همان انسان محوری است که نقطه مقابل توحید است.

رسا ـ چرا اینقدر نظام لیبرال سرمایه داری روی این قانون مانور می دهد و چه هدفی در گسترش آن دارد؟

هسته و جان مطلب اینجاست که چرا این موضوع مطلوب نظام سرمایه داری است. من با یک مثالی توضیح می دهم. اینها در مرحله اول در حوزه موفقیت های فردی این مثال را می زنند که فرضاً اگر شما فقیر هستید و مشکل دارید نگویید چکار کنم که فقیر نباشم و یا چه کنم بدهکاری ام را بدهم؟ شما به این فکر کنید که چه کنید تا پولدار شوید.  مثبت فکر کنید و الا اگر شما به مبارزه با چیز منفی فکر کنید، اتفاق می افتد. در مرحله اول خیلی اشکالش  مشخص نیست؛ اما آرام آرام آن را در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی وارد می کنند.  مثلاً در همین مستند راز بیان می شود که اگر به مبارزه  با قاچاق مواد مخدر فکر کنیم موادمخدر بیشتری تولید می شود! یا بعضی مروجین داخلی می گویند اگر  به مبارزه با اسرائیل فکر کنید نتیجه اش تقویت اسرائیل است.

خوب هر عقل سلیمی متوجه می شود که این حرف نه از منظر علمی و نه دینی مقبول نیست. این نکته را متذکر می شوم که به تعبیر امیرمومنان (علیه السلام) شیاطین وقتی می خواهند فتنه درست کنند مشتی از حق و باطل را با هم مخلوط می کنند.

رسا ـ جریان تفکر نوین در داخل کشور به چه شکل بروز کرده است؟

این جریان از اوائل دهه هفتاد به صورت جدی وارد کشورمان شد. امثال آقای آزمندیان، آقای حلت با بحث هایی مثل تکنولوژی فکر و مجله موفقیت از بزرگترین مروجان قانون جذب و تفکر نوین در ایران هستند. در ایران بیش از صد نفر داریم که دارند در حوزه معنویت نوین همین بحث ها را ترویج می کنند. الان یکی از سه جریان عرفان کاذب بزرگ در کشور ما جریان تفکر نوین است که کاملا یک جریان معنوی است.

رسا ـ راهکار اصلی در مواجهه با این تفکر چیست؟

راهبرد اصلی مقابله روشنگری است. شما قانون جذب را با دقت بررسی کنید، آن مباحث به ظاهر حقش را جدا کنی وآن باطل خباثت آلودش را نشان مردم بدهی آن موقع است که هر انسان سلیم النفسی این مباحث را قبول می کند و به باطل بودن مسئله پی می برد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
Please enter your name here