بسیاری از جریان های کاذب یک ماهیت سیال و فرهنگی پیدا کرده اند

معنویت سیال
Illustration of a man walking towards a huge shape of a person's head overlaid with an image of the cosmos

حجت الاسلام حسین عرب مدیر عامل موسسه بهداشت معنوی در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: عرفان‌های کاذب و عرفان های نو ظهور در این چند ساله به مسئله مهمی تبدیل شده است و رهبر معظم انقلاب در بیانات مختلف به ضرورت مقابله با این عرفان های کاذب تاکید کردند و مراجع دیگر نیز نسبت به این مسئله هشدار دادند.

این پژوهشگر عرفان‌های کاذب افزود: مهمترین نکته ای که باید در مقابله با هر پدیده‌ای دقت کرد این است که در ابتدا باید آن پدیده را به درستی شناخت و به ماهیت آن پی برد. در مورد شناخت عرفان های کاذب مسئله مهمی که وجود دارد این است که تلقی ما از جریان‌های عرفان‌های کاذب یک جریان فرقه ای است و تصور می‌کنیم اینها یک سری فرقه های انحرافی هستند که در جامعه ما رشد و نمو پیدا کرده اند اما اینطور نیست.

عرب بیان داشت: در رابطه با فرقه باید گفت فرقه در آن جامعه ای که حضور دارد یک بخش متمایز است و یک سری شاخصه مشخص دارد، رهبر دارد، سلسه مراتب دارد و بعضا یکسری متون محوری را می تواند داشته باشد اما آنچه در مورد عرفانهای کاذب مهم است که نسبت به آن هشدار داه شود این است که بسیاری از این جریان های کاذب یک ماهیت سیال و فرهنگی پیدا کرده‌اند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
Please enter your name here